بستگی دارد تاریخ مسابقه پیروزی ایتالیا

بستگی دارد: تاریخ مسابقه پیروزی ایتالیا فیورنتینا فلورانس اینتر سری آ

گت بلاگز وب‌گردی برجام منطقه ای چیست و چه کسانی به دنبال آن هستند؟

در این رویکرد هیچ توجه ای به پیاده نظام بودن ریاض در خط مشی خاورمیانه ای آمریکا و رژیم صهیونیستی نمی شود. در اصل سعودی ها نزدیک به یک قرن است که مجری طرح ها

برجام منطقه ای چیست و چه کسانی به دنبال آن هستند؟

به گزارش گروه وبگردی گروه تحریریه سایت جوان، زمانیکه برجام هسته ای به دست آمد این اصطلاح به کلیدواژه ای تازه در کلام اصلاح طلبان و حامیان دولت جهت پیشبرد سیاست های خود تبدیل شد و اخیرا بعد از حوادث پایتخت کشور عزیزمان ایران نیز برجام منطقه ای به میان گفتمان تجدیدنظرطلبان راه پیدا کرده است.

عبارات مهم : ایران

هنوز چند سالی از آینده نگری های خارق العاده! اصلاح طلبان از آینده حکومت سوریه و مدافعان حرم نگذشته که این جریان موجی را به نام برجام منطقه ای به راه انداخته تا کشور از بسیاری از مولفه های قدرت ساز خود در غرب آسیا به بهانه تعامل با دنیا دست بکشد.
زمانیکه خیابان های حماء و دمشق در سال 2011در سوریه به صحنه اعتراضات ضدحکومتی تبدیل شد، تجدیدنظرطلبان خواهان عدم حمایت کشور عزیزمان ایران از حکومت اسد شدند و این اعتراضات را موج دموکراسی خواهی مردم سنی مذهب سوریه دانستند.
اما چندصباحی نگذشته بود که از پشت صحنه اعتراضات، به ناگهان گروه های تروریستی تکفیری سبز شدند و بحرانی را در این کشور رقم زدند که 6 سال طول کشیده و صدها هزار کشته و میلیون ها آواره برجای گذاشته هست. علی رغم سایر آینده نگری های پامنقلی اصلاح طلبان، نه بشار اسد از حکومت سوریه کنار رفت و نه خبری از دموکراسی در این کشور شد.
بحران پیش آمده حاصل طرح کلان آمریکا در تجزیه خاورمیانه و بالکانیزه کردن این منطقه بوده هست. پیاده نظام های اجرای این طرح نیز کشورهای مرتجع و گروه های تروریستی تکفیری هستند.
کشورهای منطقه غرب آسیا در پازل طرح خاورمیانه تازه آمریکا که در دولت جورج بوش طرح ریزی شد و با به روز شدن در دولت های بعدی آمریکا، هریک می بایست درگیر بحران های داخلی و منطقه ای شوند که در نهایت به سمت شکل گیری کشورها و مناطق خودمختار تازه پیش بروند و از سوی دیگر امنیت رژیم صهیونیستی نیز بیش از پیش تامین گردد.
عمده ترین مانع بر سر اجرای این طرح، وجود محور مقاومت به رهبری جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران هست. از این رو کارها محدودکننده قدرت و اقتدار کشور عزیزمان ایران در منطقه در قالب تحریم های اقتصادی، جنگ های نیابتی در متحدان استراتژیک منطقه ای کشور و محاصره نظامی با تشکیل پایگاه های نظامی آمریکا در اطراف کشور عزیزمان ایران شکل گرفته است.
در چنین فضایی آمریکا به بهانه حمایت از حقوق بشر و منع اشاعه تسلیحات کشتار جمعی، کشور عزیزمان ایران را مورد تحریم های موشکی و حقوق بشری قرار داده هست. حال در کش و قوس توافق هسته ای و به دست آمدن برجام هسته ای که بسیاری از تعهدات طرف برابر به وسیله تحریم های تازه خنثی شده است اند، عده ای به دنبال طرح تازه برجام منطقه ای هستند! به طور کلی کلیدواژه برجام به وسیله مدیر جمهور در بسیاری از صحبت ها به کار گرفته می شود و طرح برجام یک و دو … بارها از زبان روحانی جاری شده است است.
این پرسش را باید از طراحان برجام منطقه ای پرسید که آمریکا در برجام هسته ای بر کدام یک از تعهداتش پایبند بوده که اینک کشور عزیزمان ایران باید در حوزه حساس دیگری بر روی قدرت منطقه ای اش دست به معامله بزند و مابه ازایی هم دریافت نکند! هرچند رهبر معظم انقلاب در فرائضی از بیانات خویش نسبت به طرح برجام منطقه ای هشدار داده اند.
رهبرانقلاب در در صحبت شروع سال 95 به صراحت طرح مسائلی مثل برجام 2،3،4 ، برجام منطقه ای و برجام قانون اساسی را در جهت تفکر تزریقی آمریکا به نخبگان کشور مبنی بر کوتاه آمدن در برابر آمریکا معرفی کردند. ایشان با ذکر این توصیه که استکبار و به طور خاص آمریکا درصددن هستند ” وانمود کنند ملّت کشور عزیزمان ایران بر سر یک دوراهی واقع شده است است و چاره ای ندارد جز اینکه یکی از این دو راه را گزینش کند.
آن دوراهی عبارت است از اینکه یا باید با آمریکا کنار بیایند، یا باید به طور دائم فشارهای آمریکا و پرسشها ناشی از آن را تحمّل کنند” این دوگانه را یک دوگانه غلط دانستند که نتیجه پذیرشش کنار آمدن با آمریکا «به معنای قبول تحمیل های آن دولت» خواهد بود.
مقام معظم رهبری به همین جهت با اشاره به تلاش دشمن جهت بازکردن پای مدل برجام و کوتاه آمدن در برابر خواست دشمن به پرسشها منطقه ای عنوان داشتند:” مثلاً فرض بفرمایید امروز در منطقه ی غرب آسیا -یعنی همین منطقه ای که غربی ها به آن میگویند خاورمیانه- جنجالها و بحران های بسیاری هست؛ خب، این مسئله جهت کلّ منطقه است و اگر میخواهید کشور شما از این مسئله نجات پیدا کند، باید تلاش کنید این جنجالها فرو بنشیند. چه کار کنیم؟ با آمریکا همکاری کنیم، همفکری کنیم، جلسه کنیم، بنشینیم، گفتگو کنیم و یک مدلی را طبق میل آمریکایی ها یا طبق توافق آمریکایی ها گزینش کنیم؛ یکی دیگر هم این است.”
جریان بزک کردن آمریکا و مدافع برجام منطقه ای در بیش از یکسال گذشته مدام در مطبوعات و رسانه های خود لزوم کوتاه آمدن از سیاست های انقلابی کشور عزیزمان ایران در منطقه، کم کردن حمایت از متحدان استراتژیک منطقه ای و گفتگوی بی اعتبار با کشورهای مرتجع منطقه را ترویج می دهند. حال در سال تازه این جریان موج برجام منطقه ای را در اینستاگرام، تلگرام، شبکۀ اجتماعی فیس بوک و … در قالب خواسته های مردمی دنبال و آن را به عنوان درخواست افکار عمومی از دولت جانمایی می کنند.
در چنین رویکردی حتی مذاکره بر سر خطوط قرمز کشور عزیزمان ایران نیز توجیه می شوند. اگر در جایی خواسته شیخ نشین های خلیج فارس جهت عادی سازی روابط با کشور عزیزمان ایران دست کشیدن کشور از مالکیت جزایر سه گانه خلیج فارس باشد، می توان مدل برجام را در این زمینه پیاده کرد!
مدافعان برجام منطقه ای به بهانه حملات تروریستی 17 خرداد پایتخت کشور عزیزمان ایران به وسیله داعش، بر لزوم شروع مدل مذاکرات برجام در منطقه با کشوری مانند عربستان سعودی اصرار می ورزند و با پررنگ جلوه دادن سایه جنگ میان ریاض و تهران، دست دراز کردن به سوی سعودی ها و شروع برجام منطقه ای را توجیه می کنند.
در این رویکرد هیچ توجه ای به پیاده نظام بودن ریاض در خط مشی خاورمیانه ای آمریکا و رژیم صهیونیستی نمی شود. در اصل سعودی ها نزدیک به یک قرن است که مجری طرح های منطقه ای قدرت های بزرگ هستند. در کنار این آل سعود خصومت ریشه ای با شیعیان و به خصوص کشور عزیزمان ایران دارد که بعد از انقلاب اسلامی این خصوصت صدچندان شده است و تا توانسته با کمک به گروه های تروریست معاند کشور عزیزمان ایران و کشورهای متخاصم مانند رژیم صدام حسین، به منافع کشور عزیزمان ایران آسیب زده است.
حال آیا گفتگو و مذاکره با آمریکا و شرکای مرتجع منطقه ای اش به همین سادگی هاست و می تواند منافع کشور عزیزمان ایران را تامین کند؟ اگر کشور عزیزمان ایران در طول دو دهه اخیر سیاست های منطقه ای خود را دنبال نمی کرد تا کشورهای منطقه ای مانند عربستان از پایتخت کشور عزیزمان ایران رضایت داشته باشند، آیا کشور عزیزمان ایران در حال حاضر از موقعیت و قدرت منطقه ای کنونی برخورددار بود؟ بدون شک پاسخ به این سوالات منفی است.
چرا که رقبای منطقه ای کشور عزیزمان ایران پایبند به هیچ یک از اصول مسابقه سالم و اصولی بر پایه رویکردهای گفتمان های متداول بین المللی نیستند و قدرت خود را در تضعیف رقیب می بینند تا در زیاد کردن قدرت خود.
خوشبینی های مفرط اصلاح طلبان و مدافعان برجام منطقه ای، تله ای است که باعث عقب نشینی کشور از بسیاری از مولفه های قدرت ساز منطقه ای می شود و کشور عزیزمان ایران می بایست از حمایت گروه ها و کشورهای پشتیبان خود دست کشیده و حتی زمینه را جهت به رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی فراهم سازد. چنین الگویی به نحو دیگری به وسیله کشورهایی مانند اردن و مصر در دهه های قبل پیاده شده است که آنها را در حال حاضر تبدیل به کشورهای پیرو و فاقد قدرت و اقتدار کرده و توان بازیگری نه در منطقه و نه درجهان را دارند و هر لحظه آماده پذیرش قدرت های بزرگ در داخل کشورهای خود هستند.
منبع: جهان
انتهای پیام/

واژه های کلیدی: ایران | آمریکا | آمریکایی | خاورمیانه | مذاکرات برجام | تعامل باجهان | برجام منطقه ای | آمریکا

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog