بستگی دارد تاریخ مسابقه پیروزی ایتالیا

بستگی دارد: تاریخ مسابقه پیروزی ایتالیا فیورنتینا فلورانس اینتر سری آ

گت بلاگز سیستان و بلوچستان تصویرهای + بازدید از تمین را فراموش نکنید

دهستان تمین قطعه ای از بهشت در دامنه آتشفشان تفتان که در غربی ترین قسمت شهرستان میرجاوه واقع شده است است .

تصویرهای + بازدید از تمین را فراموش نکنید

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از زاهدان ، اینجا بهشت بلوچستان هست. روستایی به نام تمین از توابع بخش میرجاوه زاهدان که با آب و هوای منحصر به فرد و محیط زیست زیبایش، گزینه خوبی جهت یک سفر به حساب می آید.دهستان تمین از جنوب به کوه تفتان،از شمال به سنگان منتهی می شود. آبادی های این دهستان دارای آب و هوایی خوش بوده و در اغلب فصول سال هوای آن معتدل هست.

تمین در ۶۵ کیلومتری جنوب غربی شهر میرجاوه واقع شده است است که از جنوب به کوه تفتان و از شمال به سیاه کوه محدود می شود. آب و هوای این دِه تابستان ها خنک و در زمستان ها سرد هست؛ بنابراین بهار بلوچستان وقت خوبی است تا به تمین سری بزنید و از هوای خنک آن بهره ببرید. جایی که قدم به قدم درختان خودروی انجیر کوهی، بنه، ارچن، گز و گواتام (بادام کوهی) به چشم می خورند.

عبارات مهم : تاریخی

کوه های تمین منابعی غنی و سرشاری از گیاه های دارویی درمنه، کلپوره، اسپنتان، مور، زامبول و درنگ است که در درمان بسیاری از امراض در این منطقه کاربرد دارد. از صمغ درخت موسوم به گونجک جهت پرسشها دندان پزشکی استفاده می شود.
قلعه آبی،آسیاب آبی، چله منزل ، معماری صخره ای، قبرستان قدیمی و غار لادیز از جمله آثار قدیمی وبرجسته دهستان تمین هست.
**آثار تاریخی تمین
آتشفشان نیمه فعال تفتان در تاریخچه و تمدن مردم این منطقه نقش مهمی را ایفا می کند. کوه تفتان یکی از قلل مرتفع کشور عزیزمان ایران است که در بلوچستان باعث ایجاد تنوع آب و هوایی گردیده است و همین تنوع جَوی و پوشش گیاهی باعث جذب انسان به سویش شده است که با جذب انسان ها تمدن تفتان بوجود آمده است.
در شهرستان زاهدان ۷۵ اثر تاریخی، فرهنگی شناسایی شده است است که از این میزان تعداد ۲۳ اثر تاریخی در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده که ۵۰ درصد این آثار اعم از ثبتی و شناسایی شده است در بخش میرجاوه جای گرفته که سهم تمین قابل توجه است.
دهستان تمین دارای آثاری از قبیل: تپه های باستانی، قبرستانهای، چله خانه، معماری صخره ای، آسیاب های آبی، قلعه ها، قبرستان هفتاد ملا، کوره های ذوب فلز در نواحی متفاوت وغار های باستانی است که همه نشان از استقرار عظیم انسانی در این دهستان دارد. قدمت آثار باستانی در این منطقه بنا بر شواهد و ابزار بدست آمده حاکی از وجود تمدن در اطراف تفتان و به میزان ۱۰۰ هزار سال پیش دارد.
**چشمه آب معدنی موسی
در سفر به تمین آبشاری قشنگ را خواهید دید که از دل کوه می جوشد و بزرگترین منبع آب دِه به حساب می آید. صدای آب، سکوت و چه چه بلبلان بر روی درختان بیددر مجاورت آب و صدای رسای درختان بید سر به فلک کشیده، باغهای متصل به هم با تنوع میوه های و عبور بزرگراه از میان آن ها و نسیم باد معتدل و عبور از داخل رود منزل های موجود زیباترین محیط زیست منطقه را برابر چشم شما می کشاند. از خصوصیات بارز این چشمه وجود املاح معدنی زیاد و بافایده و همچنین گرم بودن آب آن در زمستان و سرد بودن در تابستان است.

**آسیاب آبی
از دیگر آثار برجسته در روستای تمین آسیاب آبی آن با قدمت حدود صد و پنجاه سال است این نوع آسیاب ها با توجه به وجود منابع آب خوب در مناطق متفاوت اطراف تفتان همچون لادیز، تمین و تمندان متداول بوده است.
**چله خانه

از آثار تاریخی دیگر که در این دِه وجود دارد چله منزل می باشد. در گذشته مردم مسلمان در این مکان که در دل کوه کنده شده است به مدت چهل شبانه روز به دعا و عبادت می پرداختند و غذایشان فقط آب و در صورت نیاز یک دانه خرما بود.
**معماری صخره ای
این معماری بالغ بر ۴۰۰۰ متر مربع در نوع خود در سطح کشور کم نظیر بوده و اظهار نظر باستان شناسان ایجاد اینگونه سازه های معماری به آخرهای دوره ساسانی و اوایل دوران اسلامی بر می گرد. معماری صخره ای تمین همچون معماری صخره ای میمند کرمان وکندوان می باشد. مجموعه های صخره ای تمین در چهار قسمت در دل کوه کنده شده است هست. سقف این اتاق ها تقریبا گنبدی و هر یک از آن ها دارا ی ستون و فضاهای الحاقی است.
کوه های اطراف تمین دارای منابعی غنی است که در گذشته و تا امروز مورد استفاده بوده است.از گیاه های دارویی که درمناطق رشد می کند مشمول بر درمنه، کلپوره، اسپنتان، مور،زامبول، درنگ… است که جهت بسیاری از امراض تجویز می شدند. گونجک نام درختی در این دهستان است که از صمغ آن جهت پرسشها دندان پزشکی استفاده می شده است هست.

**قلعه تمین
قلعه تمین محل فرمانروایی شاه احمد وپسرانش محمد شریف ،غلامشاه وخسرو بوده و قدمتی بالای ۴۵۰سال دارد.
**قبرستان تمین
این قبر ها در غاری طبیعی بنا شده است اند و به همین علت از باد و باران محفوظ هستند، آفتاب هیچ وقت بر این قبر ها نمی تابد و هر لحظه در سایه قرار دارند و بنای قبر ها از خشت ساخته شده است است.
قبرستان باستانی تمین که در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده به عنوان یکی از آثار ارزشمند باستانی دهستان به شمار می رود. این قبرستان دارای قبرهای چهار گوش راحت است که با سنگ پوشانیده شده است اند. یکی از نکات قابل توجه در این گورستان این است که در بیش از ۶۰ درصد قبور اصل رو به قبله بودن رعایت نشده است که این احتمال را تقویت می کند که این گور ها مربوط به بزرگان زرتشتی است.
شواهد تاریخی هم، چون هجرت بزرگان اشکانیان (که زرتشتی بودند) به اطراف تفتان در کتب تاریخی ثبت گردیده هست. این قبر ها در غاری طبیعی بنا شده است اند و به همین علت از باد و باران محفوظ هستند، آفتاب هیچ وقت بر این قبر ها نمی تابد و هر لحظه در سایه قرار دارند و بنای قبر ها از خشت ساخته شده است است.
یکی دیگر از قبرستان های تمین قبرستان هفتاد ملا است که در روستای «روپس» یکی از توابع دهستان تمین واقع شده است هست. تمین به سه قسمت تقسیم شده است است: تمین پایین (بن ده) تمین وسط (کلات) و تمین اوج و در این منطقه نژادهای کرد، حسینی و شهنوازی سکونت دارند.

میوه های متفاوت در این دِه به عمل می آید که عبارتند از: انجیر، عناب، سیب، انگور و توت. این دِه به سه قسمت تقسیم می شود که مشمول بر تمین اوج ، تمین مرکزی ، تمین پایین هست.

انتهای پیام/ع

واژه های کلیدی: تاریخی | معماری | معماری | قبرستان | قبرستان | کوه تفتان | آثار تاریخی | آثار باستانی

تصویرهای + بازدید از تمین را فراموش نکنید

تصویرهای + بازدید از تمین را فراموش نکنید

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog